CARL FERDINAND HERNLUND, olja på duk, sign, 1800-talets andra hälft.
"Motala ström vid Råby". Landskap med träd och vatten. Dedikation på framsidan "Till vännen Herman Calén från Ferdinand Hernlubnd". 37 x 58.
Slitage. Slitage på kanter och hörn.