Bonat trä, rosarandig klädsel på ryggstöd, sits samt armstöd. Skuren dekor av b.la hörnfleuroner, kannelerade ben.
Ena stolen med skador/lagningar på sargen, ryggstödets infästning samt ryggstödets baksida. Karmstödet något urdraget ur ryggstödet. Andra stolen med skada/lagning på ena benet, samt ryggstödets baksida. Båda maskstugna samt med sprickor. Senare klädsel.