FIGURIN, porslin, Walter Schott, Meissen, Tyskland, jugend, ca 1900.
Kulspelande amazonkvinna, polykromt bemålad och med förgyllda detaljer. Märkt med korsade meissensvärd i underglasyrblått, ristat Q 180 och inpressat 58. H 35.
Stubben med bladnagg, sockeln med ifyllda nagg.
Auction closed
If you have a similar object we can help you with an up-to-date valuation.
We have the highest final prices in Scandinavia. Contact.