Förgylld. Rektangulär med rikt skuren dekor, genombrutet krön med korsade facklor och girlander. Tudelat fasettslipat spegelglas. H ca 138.
Sliten förgyllning, synlig kredering, smärre skador, lagning i kröndekor.