3 pipig vas i claire-du-lune glasyr. H 29,5. Gulglaserad skål med ristad dekor föreställande drakar jagandes den heliga pärlan, diam 14.
Slitage. Skål med bottenspricka samt bottennagg. Vas med små nagg.