Mahognyfanér, raka sidor, delvis glasade pardörrar med konturerade spegelfält. Krönlist med skuren akantusbård. Fyra hyllplan medföljer. L 127, b 49, h 188.
Slitage, sprickor, smärre buktande fanér resp fanérskador. Nyckel saknas.