MATSERVIS, ca 95 delar. Flintgods, Gustavsberg, tidigt 1900-tal.

Modell Hagtorn med dekor av blommande hagtorn. Vågigt bräm med guldkant. 18 mindre assietter, 21 större assietter, 12 djupa desserttallrikar, 18 flata talltrikar, 16 djupa tallrikar, 8 rektangulära uppläggningsfat, 1 rombiskt uppläggningsfat, 1 såsskål.

Bruksslitage. Guldkanten nött. Krakelering. Nagg och sprickor. Vissa delar mycket missfärgade.

Auction closed
600 SEK
The auction is closed.