Sköldformad. Med text: "Kongl. Skarab. Reg. Höjantorp Comp: No 385". L 62, b 61
Slitage, bleknande färger, sprickor, lagningar.
Historiskt sattes tavlan upp på soldattorpets gavel och angav det regemente och den rote som soldaten tillhörde.