Bukig form. Fanerad med sapelimahogny, almrot, jakaranda, bubinga samt lönn. Intarsiadekor. Beslag i antikbehandlad brons. Skiva i marmor. Tre lådor. L 85, b 48, h 81.
Bruksslitage, understa lådan låst. Nyckel saknas.
Inköpt på floda möbelaffär ab.