KARL ANDERSSON, olja på duk, stämpelintyg a tergo.
Avklädd kvinnlig modell i badet, 58 x 68.
Slitage. Smärre färgbortfall.
Stämpelintyg: "Att denna tavla av Xylografen KARL ANDERSSON, Grisslehamn, intygar hans syster Fru Anna Lundin."
Karl Andersson (Sverige) 1899-1977.