AXEL FRIDELL, akvarell, sign o dat 1914.
Porträtt av Bergsingeniör David Norlund, långsmal man med hatt i svart kavaj och väst och ljusa byxor, bildstorlek 49 x 20.
Slitage. Veck. Revor. Fuktfläckar. Gulnad. Små hål. Ej examinerad ur ram.
Text: "Bergsingeniör David Norlunds porträtt Till Calle Hedenblad av Axel Fridell 1914".