Ljusgrön botten med stiliserat mönster av blomkrukor, krona, människor och blommor samt M M T W 1817 i blekgult, mörkgult, benvitt, rosa och mörkblått. Bård med ranka.
Ställvis hårt slitage, fläckar, lagningar, smärre skador.
Hovintendent och konsthandlare Gösta Stenman, Helsingfors/Stockholm.