Fanerad i valnöt samt valnötsrot. Beslag samt ljusarmar i gulmetall. Underdel med fyra lådvarv. Översta lådan med skuren dekor i relief. Uppsats med balustradförsedda förvaringshurtsar. Vippbar spegel med uppsvängt krön, flankerande kolonetter. L 115 cm. B 57 cm. H 232 cm.
Nyare spegelglas. 1 list lös på byrån, 1 list lös på uppsatsen. Fuktskador, skav, stötskador, repor, sprickor. Nyckel saknas.