Mahogny, genombruten rygg med rundat krön, skuren dekor. Kannelerade ben fram, sabelben bak. Sits klädd med grönt läder.
Slitage, repor. Sprickor, lagningar. Senare förstärkningar i sarg. Klädsel med hårt slitage.