Rektangulärt skrin med svängda kortsidor, två lock på gångjärn, lockknoppar i form av rosor. Fyra svängda tassfötter. L 17. 3 olika askfat med konturerad form och infällda mynt i botten varav två sk Maria Theresia thaler och en en minnesmedalj över W A Mozart. Diam 9-10.
Slitage, repor.