Svartmålat med målad bronserad dekor samt pastellagedekor, kvadratisk kolonnform på sockel, rund vitmålad urtavla. Pendel och lod. H 253.
Slitage, färgbortfall, sprickor, smärre skador och dekorbortfall.
Vedevågs bruksherrgård, Värmland.