Två olika holländska dosor av luktdosetyp, 1859 resp 1864. Smyckedosa på tre tassfötter, Birmingham 1913. Rund dosa med rik dekor i nyrenässans, Wien ca 1880. Toilettdosa med graverad friherrlig rangkrona, L. Larsson, Göteborg 1882. H 3-4.
Slitage, några med bucklor. En holländsk dosa med bristningar.