Dekor av godroner. Uppsvängd pip med hästhuvud, på locket kotteknopp. Locket stämplat Sthlm 1810. Svängt svärtat trähandtag. Höjd 29 cm.
Slitage. Smärre bucklor. Pip aning sned.