Troligen samtida helfranskt skinnband med präglad och förgylld dekor. Pärmen med franske Kirurgen Pierre Tognets vapensköld.
Slitage, skador. Ej genomgången.
Kirurgen Pierre Tognet samt därefter Abbé Mac Carthy.