Björk. Uppsvängd huvudgavel med bladdekor, fotgavel med rundade hörn. Madrassunderrede med fjädrar. L 194, b 127, h 134. (Bäddmått ca 112 x 184).
Slitage. Fanérskador. Kompletteringar.