!800-talets första hälft till tidigt 1900-tal. 9 st matgafflar Gammal Fransk, 6 st matskedar Gammal Svensk. Blandade modeller: 1 st dessertsked, 4 st smörknivar, 1 st matkniv, 1 st gaffel samt 1 st såsslev. Matskedarna märkta med adliga ätten von Krusenstjernas vapensköld.
Slitage, repor.