Båtformade skålar med två svängda hänklar. Graverad bladdekor på livet. Bladhölstrat lock med kotteknopp. Sockel med gallerkant på fyra ball and clawfötter. Höjd 22 cm.
Slitage. Smärre repor. Smärre bucklor.