Halvfranska skinnband. Bla "Herrgårdar och boställen" av Manne Hofrén, "Svenska herrgårdshem under 1700-talet" av Gösta Selling, "Drottningholms lustträdgård och park" av Nils G wollin, "Carl Hårleman" av Åke Stawenow, "Tessin i Danmark" av Ragnar Josephsson.
Slitage. Ej genomgångna.