Sex snarlika koppar med fat, skål, djupt fat. Blomsterdekor i rosa. H 5-7. Diam 9-21.
En udda kopp utan fat med adligt alliansvapen medföljer.
Slitage, sprickor, nagg och lagningar. Koppen med vapen har större lagning liksom skålen.