KARL NORDSTRÖM, olja på duk, monogramsign o dat 1916.
"Motiv från Djurgårdsslätten , gråväder", 61 x 52.
Smärre krackelyrer.
Tidigare i Conrad Pineus samlingar, Göteborg (inköpt direkt av konstnären i dennes ateljé). Olof Sagers samling, Malmö.
Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Konstnärsförbundet", maj-juni 1916, kat nr 413. Konsthallen, Göteborg, "Conrad M Pineus samling", 1925.
I Rydbeck, "En konstsamling i Göteborg"(Konstrevy X 1934), sid 133.
Carl Nordenfalk, "Katalog över Conrad M. Pineus konstsamling", 1940, avbildad helsida sid 96.
Enligt uppgift av Dr H. Runnqvist målad från Handarbetets vänners hus på Djurgården där Nordströms svägerska bodde 1915-16.