Två rökelsekar av mässing med dekor av bla infattade turkoser, h 9. Förtennt kopparfat med konturerad kant, diam 22. Fodral för skrivdon, mässing, l 27. Kanna av förtennt koppar, svängt handtag, uppsvängd pip, rik dekor av bla jaktscener, h 43.
Slitage, bucklor.
Inköpt under Kronprinsparet Gustaf Adolf och Louises orientresa 1934 av 1:e Hovintendent Nils Millar.