Bl Moderna möbler; Ulf Hård af Segerstad; Det moderna hemmet; Hans Rabén, Konsthantverk och konstindustri i Norden; Red Erik Zahle, Utopi och verklighet Svensk modernism 1900-1960; Moderna Museet mm. Proveniens: Carl Axel Acking, det egna hemmet.
Slitage.