Erik Wikgren Nyköping 1833. Konande form med svängt handtag. Lock med infälld medaljong med porträtt av Karl XIV Johan. H 20. Niclas Anström Växjö 1834. Konande form med svängd hänkel. Graverad blomsterdekor. H 20.
Slitage. Repor. Bucklor. Lagning.