Fanerat i olika träslag. Konturerad delbar skiva med innanför liggande inredning av lådor och fack, fyra svängda ben. Intarsiamotiv med rika inläggningar av bla mässing och pärlemor. L 57, b 39, h 64. Nyckel/nycklar finns.
Slitage och fanérskador. Lock till fack saknas, samt delar av intarsia med pärlemor saknas.