Skuren dekor. Delvis framtagen original färg. L 190, b 74, h 93.
Slitage. Skador.
Skulptören Christian Eriksson (1858 - 1935) och hans hustru Ebbas hem
på Maria Prästgårdsgata 3 i Stockholm.