Mahogny och valnöt. Skrivinredning bakom klaff. L 108 b 60 H 145. Nyckel finns.
Slitage. Repor.
Erik Nylander, född 1885, direktör för Sveriges allmänna exportförening, ledamot av riksdagens andra kammare 1918-1941 och därefter landshövding i Gotlands län.