Strösked ur modell svensk rund. Gustaf Elfström, Sala, 1797. L 17. Svampdosa, oval form. Invändigt förgylld. Bengt Tellander, Jönköping alternativt Bengt Tornberg, Linköping, 1828. (Stadsstämpel saknas.) L 3,5.
Slitage. Smärre bucklor.