PARTI SILVER, 16 delar, bl a Jonas Elg, Västerås, 1808, Mikael Åström, Stockholm, verksam 1764-91 och Georg Jensen.

Cylindrisk dosa, invändigt förgylld, Elg. Glasdosa med silverlock, 1924. Dosa med lock av snäckskal, Åström. Mugg, GAB 1972. Skål, invändigt förgylld, 1916. 3 bägare, bl a 1938 o 1955. Servettring, Jensen. Gaffel, 5 knivar, sked, 1911-14, l 17-22. H övriga delar 4-6,5.

Slitage. Gravyrer. Snäkskal skadat och lagat. En bägare mycket bucklig. En kniv skadad.

Auction closed
1 800 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed