Theme auctions online
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026

Nan Goldin

(United States, Born 1953)
Nan Goldin
(United States, Born 1953)

Nan Goldin, photograph, two parts, signed and numbered 36/60 verso.

"Alf and Fritz / Vulcano, 1998". Även med text "Fritz 5 days old. Aug. 18. 1993" samt "Bold Dead. Aug. 18. 1993" a tergo. C-print, image 30.5 x 45.5 per part.

Not examined out of frame.

More information

Den 29 oktober öppnade Moderna Museets utställning "This Will Not End Well", en retrospektiv med Nan Goldins fotografier.

Slog igenom under 1980-talet
Nan Goldin, född 1953 i Washington, D.C., inledde sin karriär i det tidiga 1980-talets New York. Runt om i staden visade hon sina verk på nattklubbar, alternativa biografer och filmfestivaler. Live inför publik presenterade hon bilderna organiserade i diabildspel med flera projektorer och eklektisk musik i bakgrunden.

Goldins magnum opus, ”The Ballad of Sexual Dependency”, dokumenterar hennes bohemiska, kreativa vänkrets och deras värld i Provincetown, på nedre Manhattan, i Berlin och i London under 1970- och 80-talet fram till nyligen.

Under de senaste 40 åren har Goldin producerat ett dussin olika bildspel med tusentals bilder. Med tiden har hon också tillfört nya element till sina verk, så som rörlig bild, röster och arkivmaterial."

Citat från modernamuseet.se

Auction closed
13 000 SEK
The auction is closed.
Image rights

Contact
Karin Aringer
Karin Aringer
Head Specialist Contemporary Art and Photographs
+46 (0)702 63 70 57

Customer service

Sweden
Telephone hours: Monday – Friday 9 am – 1 pm

Customer Service