Brunglaserade. Tallrikar, 11 st, diam 21. Djupa skålar, 11 st, diam 17. Karotter, 3 st varav en med lock, diam 20. Fat, 2 st, diam 21-26. Urnor, 3 st, 9-18. Flaskor, 2 st, h 16.
Mindre nagg samt bruksslitage. 5 djupa tallrikar medföljer.