1319713

A Louis XVI style mahogany marquetry cylinder bureau, first half of the 20th century.

A louis xvi style mahogany marquetry cylinder bureau, first half of the 20th century.

Fanerad med bland annat mahogny. Upptill med tråg samt två utdragbara lådor. Beslag av mässing. Rullklaff med bakomliggande skrivinredning med fanerat trä samt svärtat trä. Utdragbar skiva. Mittlucka med inneliggande låda. Sargen med två utdragbara lådor. Bredd 100, djup 59 cm, höjd 121 cm.

Wear. Minor damages and marks. Stains. Minor veneer damages. Two drawers are missing. Minor damages. Dry cracks. Renovated. Additions.

Droit de suite: No
Location:
Contact
Simon Lundberg
Simon Lundberg
Appraiser
+46 (0) 739 16 36 13

Customer service

Sweden
Telephone hours: mon - fri 9 am - 5 pm

Telephone hours: mon - fri 9 am - 1 pm

Customer Service
Auction closed
Hammer price
3 000
297
354
4 000 SEK
The auction is closed.
Accepted minimum price is met
Bid history (4 bids)
Jun 12 1:52 PM
3 000 SEK
Jun 12 1:38 PM
2 600 SEK
Jun 12 1:34 PM
2 100 SEK
Jun 12 12:17 PM
1 500 SEK
All times are in CEST