Mahogny. Mässingsbeslag och lister. Grå stenskiva. Klaff med lådinredning med intarsiadekor. Två lådor. Höga raka nedåt avsmalnade ben. L 87, b 48, h 121. Nyckel finns.
Hårt slitage, fanérskador, sprickor. Något slagen klaff. Något kärvande lås.