Framsida med attribut för artilleriet samt adligt monogram under friherrelig krona. H 40, B 28.
Slitage. Skador.
Pärmens insida med text: "Till min käre son Herman Wrangel. Minne av d. 3 Okt 1887 från M.O. Wrangel."
(Mauritz Otto Wrangel af Sauss).