Fickur "Ancre Ligne Droite, Rubis, Remontoir". H 6. Fickurställ bronserad samt förgylld. Baksidan med plakett i silver. H 28.
Fickur med bucklor samt mindre del av uppskruvningsknappen saknas. Fickurställ med sprickor samt färgbortfall.