I form av hästar. Monterade på platta med hjul. Etikettmärkt E W Matthes, Berlin. L 27. Vagn i trä medföljer.
Slitage. Skador bl a på tömmarna. Lösa delar medföljer. Ett hjul saknas. Delar saknas, bl a svansarna.