Art Contemporary
1149608

Hans Wigert

(Sweden, 1932-2015)
Hans wigert, oil on canvas, on verso signed and dated gräskö 1960.

HANS WIGERT, oil on canvas, on verso signed and dated Gräskö 1960

62 x 57 cm.

Unframed.

Droit de suite: Yes
Location:
Related content

Svensk målare, tecknare, skulptör och grafiker. Utbildad vid Gerlesborgsskolan för Staffan Hallström och vid Kungliga Konstakademin för Evert Lundquist och i skulptur för Bror Marklund. Dessutom studieresor till Frankrike, Holland, Italien och Spanien.
Ihop med Torsten Renqvist han ut på De Ungas salong i Stockholm 1965 och han medverkade i grafiktrennalen på Nationalmuseum samma år samt i flera Stockholmssalonger på Liljevalchs konsthall.
Hans Wigert är främst känd för hans målningar av den norrländska naturens mystik, vilket syns tydligt i auktionens fina och mycket speciella målning av träd. Det var med denna intressanta målning som han sökte och blev antagen till Kungliga Konstakademien 1960.
Redan på 1970-talet var Hans Wigert en tydlig inspiratör och förebild för unga konstnärer. Hans närhet till naturen leder betraktaren in i en värld där gränser mellan natur, människa och djur suddas ut. Han låter sitt eget intensiva förhållande till naturen bilda underlag för en expressiv bildvärld. Stilen är nervig och grov och färgskalan oftast jordbunden.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm, Moderna Muséet i Stockholm, Malmö Museum, Norrköpings konstmusum, Kalmars konstmuseum, Kristianstads och Sundsvalls muséer samt i Kiruna stadshus.
Han tilldelades Monica de Mayeres teckningsstipendium, stipendium från Sandrewstiftelsen, H Ax:son Johnsons stiftelse 1962, Kirunas stads kulturstipendium 1966 och i början av 1960-talet blev han den förste mottagaren av Bror Marklunds Grundsundastipendium. Han tilldelades 20004 Prinse Eugen-medaljen. Konstakademien belönade honom 2015 med Egron Lundgren-medaljen i guld till akvarellmålare, den främsta hedersbetygelsen som visas en målare

Contact
Alexander Robertson
Alexander Robertson
Apparaiser
+46 (0)709 17 99 95

Customer service

Sweden
Telephone hours: mon - fri 9 am - 5 pm

Telephone hours: mon - fri 9 am - 1 pm

Customer Service
Auction closed
9 000 SEK
The auction is closed.