Samekniv i ben, trä, läder och stål av Nils Tomas Parfa, sign, l 23. Kåsa i björk med skuren dekor, l 16. Hänge i björk och ben sign ELS, h 4. 3 påsar i skinn, h 12-23. Mössa i filt med banddekor.
Slitage. Knivens skida med sprickor. Kåsan med skador. Mössans knytband missfärgade och trasiga.