Två oktagonala tallrikar med flodlandskap i underglasyrblått. En oktagonal tallrik med blomstermönster i underglasyrblått. En rund tallrik med dekor i kinesisk imari av fågel i blommande träd. Diam 22-23.
Slitage, nagg. Sprickor. En tallrik me3d lagning.