Tekanna med rik dekor samt av koraller, svängt handtag. Ett par tekoppar av trä med mässingsdekor och bla infattade turkoser och koraller. Insatser av koppar. H 7 resp 21.
Ställvis hårt slitage, bucklor, skador.
Enligt uppgift med proveniens från Isadora Duncan (1880-1927), som samlade tibetanska tekannor. Senare gåva av en Mr Richter till säljaren som ersättning för frakt av Rubensmålning till Stockholm år 1950.
Tekopparna inköpta från tibetansk vägarbetare av säljarens familj.