Senapsgul ylleklädsel, benställning av rundjärn. Contourett roto är formgiven 1964 och är en något högre variant än t.ex. "Contour II", som är formgiven 1955. "Contour-serien" blev mycket omtyckt under 50/60-talet. Idag betraktas den av många som en av våra svenska designklassiker.
Slitage, nackkuddens innehåll utbytt.