Fanerad med bl a mahogny och citronträ. Rak form godronnerat rygg- och sidokrön. Hörnknoppar. Klädd i grön plysch. L 183. Bok "Kunst. I aargang" medföljer, utgiven 1899, där soffan avbildats.
Smärre slitage och fanérskador.