Ett stort runt med dekor i famille rosefärger av blommor, diam 32. Tallrikar, 3 st, famille rosedekor, diam 22-25. Stekfat, underglasyrblått, l 30.
Stora lagningar, delvis överlackerade, naggar, sprickor.