Fanér av pyramidmahogny, tvådelat med raka sidor, rundade hörn, övre glasat dörrpar med konturerad dekor och spröjs. Nedre dörrpar med konturerade dörrspeglar. Genombruten kröndekor med pil och akantusrankor. L 109, b 47, h 228. Nyckel finns.
Slitage, sprickor, smärre fanérskador.