Brunbonat trä, raka sidor, dekor av spegelfält. Kraftig gesims, dörrpar med fyllda spegelfält. Låda, fem kulfötter. L 216, b 79, h 209.
Proveniens: Château de l`Angotière, Normandie.
Ställvis hårt slitage, skador, buktande bakstycke, sprickor. Renoverat och kompletterat. Nyckel saknas.