No. | Item | Hammer price |
301 | Per Ekström, "Skyttestenen och badskärmen, Mörbylånga". | 26 000 SEK |
302 | MICHAEL DAHL Hans krets Kvinna i gul sidenklänning | Unsold |
303 | SOFFA,"Maralunga", Vico Magistretti, för Cassina. | 23 000 SEK |
304 | FÅTÖLJER, ett par. "Maralunga", Vico Magistretti, för Cassina. | 18 000 SEK |
305 | STOL. Charles Rennie Macintosh "Hill House 1", Cassina. | 5 000 SEK |
306 | FÖRRÄTTSKNIVAR, 15 st, silver. C.G.Hallberg, Stockholm 1947-49. | 1 300 SEK |
307 | SATSBORD, tre delar. Hans J Wegner, för Andreas Tuck, Danmark. | 3 600 SEK |
308 | Salvador Dalí, "Henry VI", ur: "Much ado about Shakespeare". | 1 500 SEK |
309 | Salvador Dalí, "King John", ur: "Much ado about Shakespeare". | Unsold |
310 | RING, 18k guld med trappslipad ametist. | Unsold |
311 | Salvador Dalí, "Henry V", ur: "Much ado about Shakespeare". | Unsold |
312 | HÄNGE, GULDNALLE MED DIAMANTER, TOT. 0.30 CT. | Unsold |
313 | Salvador Dalí, "Henry VIII", ur: "Much ado about Shakespeare". | Unsold |
314 | SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par, tenn. Firma Svenskt Tenn, 1928. | 1 400 SEK |
315 | MATTA. Flossavariant (ej handknuten). 313x232,5 cm. Sverige omkring 1930-40. | 11 500 SEK |
316 | FÖRRÄTTSGAFFLAR, 3 st, silver. P.Zethelius, Stockholm 1802. Modell svensk rund. | 1 800 SEK |
317 | SALONGSGRUPP, 10 delar. Sengustaviansk och sengustaviansk stil. | 16 000 SEK |
318 | MATGAFFLAR, 6 st, silver. P.Zethelius, Stockholm 1800-05. Modell svensk rund. | 3 000 SEK |
319 | VÄGGHYLLA. Josef Frank, Firma Svenskt Tenn. | 4 500 SEK |
320 | DESSERTGAFLAR, 11 st, silver. GAB, Sthlm 1896 (5) och J. Rönnqvist, Örebro 1899 (6). Modell engelsk snäck. | 2 600 SEK |
321 | MATSKEDAR, 7 st, silver. O.P.Hallberg, Norrköping 1842. Snäckmodell. | Unsold |
322 | SALONGSGRUPP, sju delar. 1800-tal, möjligen Baltikum. | 6 000 SEK |
323 | TESKEDAR, 10 st, silver. B.Tellander, Jönköping 1833. Modell gammalfransk. | 1 000 SEK |
324 | Philip von Schantz, "Vitt (Vita vinbär)". | 4 000 SEK |
325 | SYBORD. Sengustavianskt, omkring år 1800. | Unsold |
326 | SYBORD. Biedermeier, 1800-talets första hälft. | Unsold |
327 | SYBORD. Sverige, 1800-tal. | Unsold |
328 | MATGAFFLAR, 12 st, silver. M.Helén, Västervik 1849-52. Modell gammalfransk. | 4 400 SEK |
329 | A pair of 'Sèvres' tazzas. (2). | 2 500 SEK |
330 | GALLERIMATTA. Semiantik Nordvästpersisk. 406,5x103,5 cm. | 4 000 SEK |
331 | Peter Dahl, "The Opera bar". | Unsold |
332 | KRÄFTSERVIS, 14 delar, flintgods. Rörstrand 1920-tal. | 14 000 SEK |
333 | SPEGEL. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire. | 2 600 SEK |
334 | A blue and white tureen and cover, Qing dynasty, Qianlong (1736-95). | 2 500 SEK |
335 | HÄNGE/BROSCH, snäckskalskamé. | 3 400 SEK |
336 | BYRÅ. Senbarockstil, delvis äldre delar. Möjligen Italien. | 7 000 SEK |
337 | MATBORD. Empirestil, 1800-tal. | 8 000 SEK |
338 | A stone bowl, presumably Sung / Ming dynsty. | Unsold |
339 | STOLAR, sex stycken. Sengustavianska. | 5 000 SEK |
340 | Maurice Grün, Parklandskap. | Unsold |
341 | OKÄND KONSTNÄR Dam med parasoll. | 3 600 SEK |
342 | MATBORD. Regencystil, 1900-tal. | Unsold |
343 | Karel Appel, "Regard vers l'infini". | 4 000 SEK |
344 | Vera Nilsson, Ölandslandskap. | Unsold |
345 | A Chinese famille rose 'peach vase', 20th Century with Yongzhengs mark in underglaze blue. | 19 000 SEK |
346 | Carl Johan Fahlcrantz, Landskap med hus och boskap. | 4 800 SEK |
347 | Joseph William Allen Tillskriven, Landskap med figurer vid torn. | Unsold |
348 | Henrik Jespersen, Solbelyst insjölandskap. | Unsold |
349 | TABURETTER, ett par. Karl Johan, 1800-talets första hälft. | 3 000 SEK |
350 | SKÅP. Sheratonstil, 1900-tal. | 4 200 SEK |
351 | TABURETTER, ett par. Gustavianska provinsarbeten, 1700/1800-tal. | 5 800 SEK |
352 | BYRÅ. Rokoko, 1700-talets andra hälft. | 17 000 SEK |
353 | A pair of imari bottle flasks, Qing dynasty, Kangxi (1662-1722). | 10 000 SEK |
354 | An enamelled Swatow dish, Ming dynasty. | Unsold |
355 | A famille verte charger, Qing dynasty, Kangxi (1662-1722). | 1 600 SEK |
356 | Hugo Zuhr, Ängslandskap. | 9 600 SEK |
357 | A set of four (3+1) blue and white serving dishes, Qing dynasty, Qianlong (1736-95). | 3 800 SEK |
358 | An imari dinner plate, Qing dynasty, 18th Century. | 1 500 SEK |
359 | A set of three famille rose dinner plates, Qing dynasty, Qianlong (1736-95). | 1 200 SEK |
360 | RING, 18k guld med carréslipade rubiner, tot. 0.80 ct. | Unsold |
361 | A set of three odd blue and white dishes, Qing dynasty, Kangxi (1662-1722). | 1 600 SEK |
362 | LJUSKRONA, för 24 ljus. Oscariansk, 1800-talets andra hälft. | 27 000 SEK |
363 | KARMSTOLAR, ett par. Louis XV. | 6 000 SEK |
364 | Alf Wallander, Dam med kaffekopp. | 6 600 SEK |
365 | SKÅL, cloissone. Qing dynastin. | 3 000 SEK |
366 | MATTA . Semiantik Kashgai. 210x123 cm. | 1 500 SEK |
367 | KISTA, renässansstil, delvis äldre delar. | Unsold |
368 | BORD. Sverige, 1700-tal. | Unsold |
369 | RING, briljantslipade diamanter, tot. 1.02 ct. 1950-tal. | 7 200 SEK |
370 | RING, rubin med briljantslipad diamant, 0.37 ct. | Unsold |
371 | RING, briljantslipad diamant, tot. 0.37 ct. | Unsold |
372 | LIGGSTOL. Bruno Mathsson, Värnamo 1936. | 5 000 SEK |
373 | MATTA. Antik Tibet. 75x66,5 cm inkl. senare tygskoning. | 1 200 SEK |
374 | VÄVNADER, 2 st. "Kvadrater, blågrön" 48x39 cm och "Grön Kvist, kall" 127,5x51,5 cm. Signerad BN (Barbro Nilsson hos MMF AB). | 2 600 SEK |
375 | GALLERIMATTA. Semiantik Kayseri Saff. 231x83 cm. | 4 000 SEK |
376 | RING, med diamanter, tot. ca 0.50 ct. | 4 600 SEK |
377 | A sofa attributed to Elias Barup, "The Spanish Set" for Gärsnäs, Sweden 1920-30's. | 7 000 SEK |
378 | HÄNGE, smaragder med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.60 ct. | Unsold |
380 | RING, guld med diamanter och rubiner. | 3 500 SEK |
381 | LIGGSTOL. "MVS Chaise", Maarten Van Severen. | Unsold |
382 | LIGGSTOL. "MVS Chaise", Maarten Van Severen. | Unsold |
383 | RING, guld med tre färger emalj. | 4 200 SEK |
384 | HÄNGE, kors med diamanter. tot. ca 0.40 ct. | 3 400 SEK |
385 | RING, med två hjärtslipade blå safirer. | Unsold |
386 | HÄNGE, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct. | Unsold |
387 | HÄNGE, vita och svarta diamanter. 0.35 ct. | Unsold |
388 | A famille rose punch bowl, Qing dynasty, Qianlong (1736-95). | 4 000 SEK |
389 | A large famille rose basin, Qing dynasty, Qianlong (1736-95). | 2 800 SEK |
390 | A set of three famille rose dinner plates, Qing dynasty, Qianlong (1736-95). | 3 600 SEK |
391 | A famille rose jug, Qing dynasty, Qianlong (1736-95). | 2 200 SEK |
392 | A famille rose rooster tea pot, Qing dynasty, Yongzheng (1723-35). | 2 800 SEK |
393 | A small ewer and two dishes, Qing dynasty, Qianlong (1736-95). | 1 000 SEK |
394 | RING, cabochonslipad smaragd med diamanter. | Unsold |
395 | HÄNGE, diamanter med odlad 'Tahitipärla'. | Unsold |
396 | ÖRHÄNGEN, med gammalslipade diamanter, tot. ca 0.35 ct. | 2 800 SEK |
397 | MATTA. Tuskaft. 245x167 cm. Sverige 1900-tal. | Unsold |
398 | MATBORD. Hans J Wegner, för Andreas Tuck, Danmark. | 9 500 SEK |
399 | MATTA vävd med chenillegarn i olika färger. 245x131 cm. Sverige/Finland 1900-tal. | 4 200 SEK |
400 | GLASSERVIS, 68 delar, "Rio", Edvard Hald, Orrefors. | 3 000 SEK |
401 | MATTA, Rölakan, troligen Sverige, Signerad N, 1900-tal. 242,5 x 164,5. | Unsold |